• Image 1
    Image 2
    Image 3
    Image 4
    Image 5
    Image 6

ČLANCI

Brenta LT15 u Zambiji proizvodi 30.000 košnica

7. jun 2016.

Brenta LT15 u Zambiji proizvodi 30.000 košnica

Osnovan i razvijen od strane filantropiste Johna Enrighta, kooperacijska inicijativa Bee Sweet Honey radi u Zambiji na poboljšanju života 6.000 stanovnika, koji su uključeni u aktivnosti ove organizacije.
 
John Enright je rođen u porodici Metodističkih misionara, od rođenja živi i radi u Kongu i Zambiji kao pastor, učitelj i pilot. Pokreće i održava razne projekte radi poboljšanja ekonomskog razvoja stanovništva.

Enrightovi su bili primorani da pobegnu iz Konga 1998.godine od rata.  Svoju službu su premestili u blizinu Ndola u Zambiji, gde su osnovali osnovnu, srednju i pastorsku školu, i pokrenuli različite programe.

Zajedno sa meštanima, John osmišljava i pokreće poslove koji su profitabilni, reproduktivni, održivi, a ne zavise u potpunosti od njegovog ličnog angažovanja u budućnosti. Počevši od stabilnog osnovnog koncepta, John i njegove kolege razvijaju čvrste i održive modele poslovnih ideja. Njegovi dosadašnji uspešni projekti su uzgoj Tilapia ribe, gajenje aloa vere, plantaže banana, uzgoj stoke i prodaja proizvoda od drveta.

Iako je John bio uspešan u svim  prethodno navedenim projektima, uspeh njegovog projekta “Med” je nadmašio sva očekivanja. Ovaj projekat je zasnovan po kooperacijskom modelu. 2014.godine je proizvedeno 100t prerađenog meda, a procena za 2015. godinu je 150t, čiji je veći deo namenjen inostranom tržištu.

Zanimljivo je, da je ova ideja proistekla iz projekta obrade drveta.

Borbom protiv seče šume do stvaranja dodatne vrednosti
“Meštani Starwinga su daleko od svetske rasprave o očuvanju životne sredine” podseća nas John. “Oni su primorani da nađu bilo kakav način da prehrane svoju porodicu. Cilj nam je, da se stanovništvu Zambije predoči, kako je u njihovom  kratkoročnom i dugoročnom interesu da sačuvaju prirodu oko sebe.”

Poteškoću čini i to, da se obradom drveta potrebnim za građevinarstvo bavi par pilana sa zastarelom i neefikasnom opremom. Loša infrastruktura čini proces proizvodnje od drveta još skupljom za meštane koji su minormnih primanja.

Početkom 80-ih godina, jedan od osnivača Wood-Mizera Don Laskowski, donirao je pilanu Johnovom misionarskom društvu. John je napravio malu radionicu za obradu drveta na lokalnom nivou, gde su proizvodili vrata i prozore po pristupačnim cenama  meštanima, pokazavši  tako da je drvo značajan resurs u Africi, pomoću kojeg stanovništvo može značajno poboljšati svoj život, bez da izvoze trupce ili ih pretvaraju u ugalj.

Johnov projekat “Med” rezultat je rešenja problema šta bi se moglo raditi sa otpadcima od prerade drveta. Pokušao je pronaći način, kako da taj potcenjen resurs – otpatke drveta – pretvori u nešto korisno. Došao je na ideju da od njih napravi košnice.

Razvoj Sweet Honey inicijative

Projekat sa košnicama je započet pre osam godina. U prvih nekoliko godina su naučili puno, od toga kako da košnice postave na drvo do smanjivanja rizika od krađe i napada termita i jazavaca. Bili su zauzeti i oko poslova povećanja čistoće meda i olakšane naplate.

“Ono što pokušavamo dostići je  proizvodnja autentične košnice koja se veoma razlikuje od one u Americi ili Evropi” objašnjava John.

Postepeno su razvili posao po kooperacijskom modelu, kako bi povećali broj učesnika koji bi takođe mogli imati koristi od ovog posla, kako bi se poboljšao kvalitet i modernizovala distribucija finalnog proizvoda.

“Na početku smo pravili puno grešaka” priseća se John ”ali smo polako razvili sistem koji uspešno funkcioniše. Mi to nazivamo mikro-franšiza.  Svako odradi svoj deo posla i u tome je ključ uspeha.”

Saradnici  Bee Sweet Honey Company su meštani, koji su dobili određeni broj košnica, a njihova obaveza je da budu odgovorni i obezbede košnice od krađe. John nam je otkrio da je idealan broj košnice 25 po pojedincu, ali neki rade čak sa 40 komada.

Njegov tim dva puta godišnje poseti meštane (na proleće i jesen) da preuzme med, i isplati ih na osnovu sakupljene količine meda. 2014 godine je meštanima isplaćeno više od 65.000€.U budućnosti se očekuje rast isplate, zbog povećanog broja košnica, i prinosa meda.

“Mi se ne bavimo pčelarstvom, mi samo skupljamo med,” objašnjava John.”Pčele ulaze i izlaze iz košnica a mi dva puta godišnje pokupimo taj med. To je jednostavan sistem, koji ovim ljudima omogućava da šalju svoju decu u školu, stave limene krovove na svoje kuće, i da imaju pristojan život.”

Proizvodnja Afričkih košnica

U proizvodnoj hali John zapošljava 15 radnika sa punim radnim vremenom. Materijal koji se koristi za proizvodnju košnica su otpadci koji  stižu iz radionice za preradu drveta i  od lokalnog stanovništva.

Trupci se režu na pola na brenti LT15, pa na određenu debljinu, a zatim se daske skraćuju testerama na željenu dužinu.

Po Johnu  se značaj pilane LT15 u ovom procesu ne može dovoljno naglasiti. “Sve ovo proističe iz činjenice, da Wood-Mizer brentom proizvodimo kvalitetne daske, isečene na određenu dužinu, što nam omogućava proizvodnju košnica. Sve ovo ne bi bilo moguće bez pilane LT15. Ona je bitna karika u lancu koja je ujedno postala i značajan benefit za hiljade ljudi.”

Tokom sušnog perioda, daske se suše na suncu dva dana, pa se postavljaju po vertikali i lepe po ivici, kako bi formirali bočne strane košnice.

“Pčele ne zanima, da li su košnice lepe.” smeje se John dok pokazuje proces lepljenja.  Tada se različite komponente pakuju za isporuku. Sastavljanje košnica se vrši na mestu dostave zbog smanjenja troškova isporuke. Jednostavan sistem pomoću užeta omogućava lako podizanje i spuštanje elemenata sa zemlje na drvo  i ujedno eliminiše penjanje.

Razvoj i budućnost

Iako je nekoliko godina Bee Sweet  uspešno proizvodio med za lokalno Zambijsko tržište , realni rast proizvodnje je počeo kada su dobili organski sertifikat iz Evropske Unije, a time  i mogućnost plasmana meda na međunarodno tržište.

U ovom poslu učestvuje više od 6.000 ljudi iz svih krajeva severne Zambije, a više od 30.000 košnica je postavljeno na terenu. Došli su do podataka da svaka košnica proizvodi 15 kg meda godišnje. Pedeset tona meda je sakupljeno 2014. godine, a 90% od toga je plasirano na međunarodnom tržištu – ostatak se prodaje na lokalnom tržištu po nižim cenama.

“Projekat Med je jedinstven,” primećuje John “ jer omogućava svakoj zainteresovanoj osobi da proizvede priznat organski med koji se može prodati širom sveta. Oni sada stvaraju organski med i organski vosak a od naplaćenog rada žive – ne pomoću dobrotvornih priloga. Veoma uzbudljivo!”

Johnova radionica trenutno dnevno proizvede delove za više od 200 košnica.  Želja im je da proizvodnju povećaju na 500 komada dnevno, pa su kupili novu Wood-Mizer TVS – dvoglavu vertikalnu mašinu koja će im pomoći da udvostruče kapacitet.

“Voleli bismo da i druge organizacije iskoriste ovu tehnologiju,” kaže John ”Voleo bih da projekat sa košnicama postane izvor bogatstva, osnaživanja i velikog blagostanja u Africi.” Pohvalio se , da su ovaj projekat primenilie organizacije u Hondurasu, Etiopiji, Kongu i Malavi.

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

WOOD-MIZER NOVOSTI

Otvorili ste stranicu novosti Wood-Mizer kompanije – svetskog lidera u proizvodnji trakastih testera i mašina za sečenje. Ovde možete naći novosti, savete o upotrebi opreme i intervjue sa vlasnicima mašina.

Svaka priča – poslovna ideja ili novi pristup  vam otvaraju nove mogućnosti u razvoju vašeg posla. Ako ste u potrazi za novim tehnologijama ili razmišljate o novom projektu – na pravom ste mestu!

WOOD-MIZER NOVOSTI

NOVINE

Newsletter

Ukoliko Vam se sviđa ovaj članak, nemojte propustiti sledeće! Dobijajte mesečne novosti i članke od Wood-Mizera u inbox.

Prijavite se